رابطه قلب و دندان

داشتن دندان هایی سالم و درخشان و دهانی سالم آینه وضعیت جسمانی بدن انسان است. علائم ابتلا به بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان، دیابت، بیماری‌های قلبی- عروقی و اختلالات وابسته به سیستم ایمنی ممکن است به صورت پوسیدگی‌های دندان، بیماری‌های لثه، خونریزی‌های مزمن، خشکی دهان و . . . دیده شود. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و درمان به موقع بیماری ها در افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی موثر است و علائم ابتلا به بیماری های قلبی در دهان و دندان ظاهر می شود.
باکتریهای دهان به پلاکهای سیستم گردش خون می‌چسبند و در شکل گیری پلاکهای داخل عروقی و لخته شدن خون مشارکت می‌نمایند . بیماری‌های لثه یا بیماری‌های پریودنتال به دسته وسیعی از بیماری‌ها اطلاق می‌گردد که می‌توانند لثه و بافت های پشتیبان دندان ها را مبتلا سازند. اصلی ترین عامل ایجادکننده بیماری‌های لثه تجمع پلاک میکروبی بر روی دندان هاست. نقش مخرب پلاک میکروبی مربوط به باکتری‌های داخلی آن است. مسواک زدن روزانه و صحیح با یک خمیردندان استاندارد منجر به تخلیه این باکتری‌ها از سطح دندان می‌شود.
باکتری های دهان هنگامی‌که وارد جریان خون می‌گردند، قلب را تحت تاثیر قرار می‌دهند و به پلاک‌های چربی که در جدار عروق خونی قلب قرار دارند، می‌چسبند و به تشکیل لخته در قلب کمک می‌کنند. بیماری‌های عروق کرونری قلب شامل ضخیم شدن دیواره این عروق به علت تجمع پروتئین های چرب است. لخته های خونی می‌توانند جریان طبیعی خون قلب را مختل نمایند، میزان مواد غذایی و اکسیژنی را که به قلب می‌رسد و برای عمل طبیعی قلب لازم است را محدود می‌نمایند که این امر ممکن است سبب حمله‌های قلبی شود. التهابات ناشی از بیماری‌های پریودنتال از طریق تغییرات عوامل دفاعی موجود در گردش خون تشکیل پلاک های چربی درون قلب را افزایش می‌دهد که به ضخیم شدن عروق قلب کمک می‌کند. باکتریهای دهان به پلاکهای سیستم گردش خون می‌چسبند و در شکل‌گیری پلاکهای داخل عروقی و لخته شدن خون مشارکت می‌نمایند .
چاقی یکی از مشکلات مرتبط با سلامت در جوامع گوناگون است که زمینه ساز ابتلا به بیماری‌های دیگری مانند فشار خون، بیماری‌های قلب و عروق و … است. از طرف دیگر پوسیدگی دندان نیز یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن در جوامع گوناگون است. عوامل ایجاد کننده بین دو بیماری چاقی و پوسیدگی دندان مشترک می‌باشد، به طوری که اثبات شده است که کودکان چاق نسبت به همسالان خود که دارای وزن طبیعی هستند، مقادیر بیشتری مواد غذایی قند دار و دارای کربوهیدرات مصرف می‌کنند و از طرفی افزایش میزان مصرف قند و کربوهیدرات باعث افزایش خطر ابتلا و گسترش پوسیدگی دندان می‌شود. اهمیت این موضوع بیشتر به نقش هشدار دهنده وزن بالا در مورد پوسیدگی دندان برمی‌گردد، که باید کوشید با کنترل رژیم غذایی کودکان و نوجوانان و کاهش میزان کربوهیدرات ها در غذای آن ها، افزایش وزن و نیز پوسیدگی را در آن ها کنترل نمود. بیماری‌های عفونی دهان و دندان و کرم خوردگی ها نیز که از جمله در اثر رشد باکتری ها صورت می‌گیرد با اختلال سیستم ایمنی بدن در اثر مصرف شیر چنان‌که در بالا توضیح داده شد ارتباط بلاواسطه و مستقیم دارد. تجربه هزاران ساله بشر نشان داده است که طبیعی ترین غذا برای بشر و بهترین نوع تغذیه برای سلامتی رژیم غذایی مبتنی بر گیاهان است. امروزه تمامی‌ محققان آگاه بدون استثناء مصرف فراوان میوه ها، سبزیجات، حبوبات و غلات را برای سلامتی و تندرستی توصیه می‌کنند.
شما هم برای داشتن بدنی سالم و دندان‌هایی محکم و سلامت از مصرف پروتئین های حیوانی در حد ممکن یا به طور کامل اجتناب کرده و سبزیجات و میوه ها را بخش عمده تغذیه خود قرار دهید.

بین از دست دادن دندان‌ها و بیماری‌های قلبی ارتباط وجود دارد. نمی‌توان گفت افرادی که دچار ناراحتی دهان و دندان هستند، حتماً به بیماری قلبی عروقی مبتلا می‌شوند یا خیر، و در حال حاضر فقط می‌توان گفت این دو وضعیت با هم ارتباط دارند. داشتن دندان‌های سالم و درخشان و دهانی سالم بیانگر وضعیت جسمانی بدن انسان است. علائم ابتلا به بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان، دیابت، بیماری‌های قلبی، عروقی و اختلالات وابسته به سیستم ایمنی ممکن است به صورت پوسیدگی‌های دندان، بیماری‌های لثه، خونریزی‌های مزمن، خشکی دهان، … بروز کند. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و درمان بموقع بیماری‌ها در افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی مؤثر است و علائم ابتلا به بیماری‌های قلبی در دهان و دندان ظاهر می‌شود.

استفاده از مسواک
باکتریهای دهان به پلاک‌های سیستم‌ گردش خون می‌چسبند و در شکل‌گیری پلاک‌های داخل عروقی و لخته شدن خون نقش دارند. بیماری‌های لثه با بیماری‌های پریودنتال به گروهی از بیماری‌ها اطلاق می‌گردد که می‌توانند لثه و بافت‌های پشتیبان دندان را مبتلا سازند. اصلی‌ترین عامل ایجاد کننده بیماری‌های لثه تجمع پلاک میکروبی بر روی دندان‌هاست. نقش مخرب پلاک میکروبی مربوط به باکتری‌های داخلی آن است. مسواک زدن روزانه و صحیح با یک خمیر دندان استاندارد منجر به تخلیه این باکتری‌ها از سطح دندان می‌شود.

باکتری‌های دهانی
باکتری‌های دهان هنگامی که وارد جریان خون می‌گردند، قلب را تحت تأثیر قرار می‌دهند و به پلاک‌های چربی که در جدار عروق خونی قلب قرار دارند، می‌چسبند و موجب تشکیل لخته در قلب می‌شوند. بیماری‌‌های گروهی کرونری قلب شامل ضخیم شدن دیواره این عروق به علت تجمع پروتئین‌های چرب است. لخته‌های خون می‌توانند جریان طبیعی خون قلب را مختل کرده، میزان مواد غذایی و اکسیژنی را که به قلب می‌رسد و برای عمل طبیعی قلب لازم است، محدود کنند که این امر ممکن است سبب حمله‌های قلبی شود. التهابات ناشی از بیماری‌های پریودنتال از طریق تغییرات عوامل دفاعی موجود در گردش خون زمینه تشکیل پلاک‌های چربی درون قلب را فراهم می‌کند که به ضخیم شدن عروق قلب می‌انجامد. باکتری‌های دهان به پلاک‌های سیستم گردش خون می‌چسبند و در شکل‌گیری پلاک‌های داخل عروقی و لخته شدن خون مشارکت می‌نمایند.

چاقی و پوسیدگی دندان
چاقی یکی از مشکلات مرتبط با سلامت در جوامع گوناگون است که زمینه‌ساز ابتلا به بیماری‌های دیگری مانند فشار خون، بیماری‌های قلب و عروق و … می‌باشد. از طرف دیگر پوسیدگی دندان نیز یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن در جوامع گوناگون است. عوامل ایجاد کننده بین دو بیماری چاقی و پوسیدگی دندان مشترک می‌باشند؛ به طوری که اثبات شده است کودکان چاق نسبت به همسالان خود که دارای وزن طبیعی هستند، مقادیر بیشتری موادغذایی قند‌دار و دارای کربوهیدرات مصرف می‌کنند و از طرفی افزایش میزان مصرف قند و کربوهیدرات باعث افزایش خطر ابتلا و گسترش پوسیدگی دندان می‌شود.

اهمیت این موضوع بیشتر به نقش هشداردهنده وزن بالا در مورد پوسیدگی دندان برمی‌گردد که باید با دقت در رژیم غذایی کودکان و نوجوانان و کاهش میزان کربوهیدرات در غذای آن‌ها، افزایش وزن و نیز پورزهای عروق کرونری قلب شامل ضخیم شدن دیواره این عروق به علت تجمع پروتئین های چرب است. لخته های خونی میگردند، قلب را تحت تاثیر قرار میدهد. عروق کرونری قلب شامل ضخیم شدن دیواره این عروق به علت تجمع پروتئین های چرب است. لخته های خونی میچسبند و در شکل گیری پلاکهای داخل عروقی و لخته شدن خون مشارکت میکند در بالا توضیح داده شد ارتباط بلاواسطه و مستقیم دارد. تجربه هزاران ساله بشر نشان داده است که طبیعی ترین غذا برای بشر و بهترین نوع تغذیه برای سلامتی رژیم غذایی مبتنی بر گیاهان است. امروزه تمامیسیدگی را در آن‌ها کنترل کرد. بیماری‌های عفونی دهان و دندان و کرم‌خوردگی‌ها نیز که در اثر رشد باکتری‌ها ایجاد می‌شوند، با اختلال سیستم ایمنی بدن در اثر مصرف شیر ارتباط بلاواسطه و مستقیم دارند. تجربه هزاران ساله بشر نشان داده که طبیعی‌ترین غذا برای بشر و بهترین نوع تغذیه برای سلامتی رژیم غذایی مبتنی بر گیاهان است. امروزه تمامی پژوهشگران آگاه بدون استثناء مصرف فراوان میوه‌ها و سبزیجات، حبوبات و غلات را برای سلامتی و تندرستی توصیه می‌کنند. بنابراین برای داشتن بدنی سالم و دندان‌های محکم و سلامت، از مصرف پروتئین‌های حیوانی در حد ممکن اجتناب کرده و سبزیجات و میوه‌ها را بخش عمده تغذیه خود قرار دهید.

شرایط خاص قلبی
پس از سکته قلبی احتمال سکته مجدد در شش ماه اول بالاست. در این مدت از کارهای دندانپزشکی باید خودداری کرد مگر در شرایط اورژانس، آن هم تحت نظر متخصص قلب و عروق. اگر شرایط خاص قلبی دارید یا داروهای قلبی مصرف می‌کنید، حتماً به دندانپزشک خود اطلاع دهید. معمولاً برای افرادی که در معرض خطرند و اندوکاردیت عفونی هستند (Endocardit)، قبل از اعمال دندانپزشکی طبق دستور متخصص قلب و عروق آنتی‌بیوتیک مصرف می‌شود.
این موارد به قرار زیر هستند:

۱- بیماران قلبی مادرزادی یا دارای دریچه مصنوعی قلب؛
۲- بیمارانی که قلب اهدایی دریافت کرده‌اند و مشکل دریچه قلب دارند؛ ۳- بیمارانی که اندوکاردیت عفونی دارند. در صورت ابتلا به موارد بالا توصیه می‌شود که قبل از انجام اعمال دندانپزشکی با پزشک قلب خود مشورت کنید.

نکته
یک شرط بهتر برای پیشگیری از بیماری قلبی با هزینه کمتر وجود دارد و آن عدم استفاده از مسواک و نخ دندان به طور مرتب است. طبق نظر انجمن دندانپزشکان افرادی که بیماری‌های لثه دارند، دو برابر افراد سالم دچار بیماری قلبی می‌شوند. در مطالعه‌ای مشخص شده که مشکلات متداول دهان شامل التهاب لثه (Gilgivitis) پوسیدگی‌ها و از دست دادن دندان‌ها، احتمال ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهد. متخصصان علوم پزشک می‌گویند، مسواک زدن مناسب و نخ کشیدن دندان بیشتر از آنکه لبخند بر لبان بنشاند از بیماری‌های قلبی جلوگیری می کند.


.

بیماری‌های لثه با فشار خون و سکته قلبی ارتباط دارد

درحالی که مراجعه مرتب به دندانپزشک و نگهداری بهداشت دهان و دندان از اهمیت بسیاری برخورار است؛ کارشناسان اخیرا اعلام کرده‌اند که بیماری‌های لثه می‌توانند بیماری‌های دیگری چون دیابت، فشارخون و سکته را به همراه داشته باشد به گزارش خبرگزاری مهر، معاینه‌های منظم، پاکیزه نگاه داشتن دهان و دندان می‌تواند طول عمر به همراه داشته باشد و موجب تشخیص، درمان و حتی پیشگیری بیماری‌های مختلفی از کم خونی گرفته تا مشکلات قبلی شود. کارشناسان اعتقاد دارند که میان بیماری‌های لثه که نیمی از جمعیت زمین به آن مبتلا هستند و چندین بیماری دیگر رابطه‌هایی وجود دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که درمان بیماری‌های لثه می‌تواند بسیاری از شرایط دیگر را نیز بهبود بخشد. دامین والمسلی مشاور علمی انجمن دندان پزشکی بریتانیا اظهار داشت: اکثر بیماری‌های لثه قابل درمان و حتی قابل پیشگیری هستند. مسواک زدن دندان دوبار در روز با خمیردندان دارای فلوراید، محدود کردن مواد غذایی شیرین، ترک سیگار، مراجعه به دندانپزشک می‌تواند افزایش سلامتی دهان و دندان را به دنبال داشته باشد. بیماری‌های قلبی بیماری لثه با افزایش باکتری‌های دهانی و دندانی آغاز می‌شود، لایه چسبناکی از مواد غذایی در دهان ایجاد می‌شود و باکتری‌هایی که می‌توانند به سوزش، خونریزی و التهاب لثه منتهی می‌شود در این لایه تشکیل می‌شوند. تحقیقات در دانشگاه نیویورک نشان می‌دهد که درمان بیماری دوره‌ای لثه چون لثه‌های متورم می‌تواند در کاهش سطح پروتئین سی راکتیو (C-reactive protein) و فیبرینوژن (fibrinogen) مرتبط با بیماری قلبی موثر تلقی شود. در تحقیقات دیگری در بیمارستان دندانپزشکی سیدنی، دندانپزشکان دندان‌های 70 بیمار را که از بیماری‌های پیشرفته لثه رنج می‌بردند خارج کرده و به همان میزان از خطر بیماری‌های قلبی آنها کم کردند. یک نظریه در این رابطه این است که باکتری بافت‌های محافظ اطراف اندان وارد جریان خون شده و خود را به اعضای اصلی می‌رساند و می‌تواند عفونت‌های جدیدی ایجاد کند. این نظریه اظهار می‌دارد که این باکتری دراثر ابتلا به بیماری‌های لثه ایجاد می‌شود. فشار خون بالا متخصصان قلب دانشگاه آتن اظهار داشتند که میان بیماری بافت‌های اطراف دندان و افزایش سطح فشار خون ارتباط وجود دارد. بیماری ریه همچنین از سوی محققان میان سلامتی دهانی و بیماری مزمن انسدادی ریه یا COPD نیز ارتباط وجود دارد، شرایط وخیمی که علت اصلی آن استعمال دخانیات است. براساس اعلام آکادمی آمریکایی بیماری‌های دهان و دندان باکتری‌های دهانی و سایر باکتری‌ها می‌توانند وارد ریه‌ها شوند تا عفونت‌هایی در بیمارهای متبلا به COPD ایجاد کند. دیابت در رابطه با دیابت و بیماری‌های دهان و دندان ارتباطات دوطرفه وجود دارد. درحالی که دیابت خطر ابتلا به بیماری‌های لثه و بافت‌های اطراف دندان را افزایش می‌دهد، بیماری این بافت‌ها و التهاب آنها کنترل قند خون را دشوار تر می‌کند. نرخ ابتلا به بیماری‌های لثه نشان می‌دهد که این بیماری‌ها در میان افراد مبتلا به دیابت سه برابر است. تحقیقات موسسه ملی دیابت و بیماری کلیه در آمریکا نشان می‌دهد که میان بیماری‌های شدید لثه و میزان مرگ و میر میان بیماران دیابتی ارتباط مستقیم وجود دارد. محققان دانشگاه نیوکاسل نیز اظهار داشتند که شواهدی برای این تأثیر دوطرفه وجود دارد. تولد زودرس محققان نتیجه گیری کرده‌اند که نرخ بالای به دنیا آوردن نوزاد نارس میان زنانی که به بیماری‌های لثه مبتلا هستند بیشتر است. محققان دانشگاه آلاباما نیز طی تحقیقاتی نشان دادند که عفونت لثه عامل تقویت کننده تولد نوزاد پیش از موعد است. پوکی استخوان در بیماری‌های لثه، کاهش سطح استخوان‌هایی که ریشه دندان‌ها را تشکیل داده و بافت نرم متصل به دندان مشاهده می‌شود که این امر می‌تواند عامل اصلی از دست دادن دندان در بزرگسالی باشد. محققان اظهار می‌دارند که در برخی از بیماران، ابتلا به بیماری‌های لثه می‌تواند نشان گر زودهنگام وضعیت بیماری پوکی استخوان باشد. مرگ زودرس براساس تحقیقات انجام شده از 11 هزار نفر بالای 30 سال در آمریکا، افرادی که از بیماری‌های شدید لثه رنج می‌برند دوبرابر سایرین با خطر مرگ پیش از رسیدن به سن 64 سال رو به رو هستند.


.


40 نکته‌اي که دندانپزشکان به شما نمي‌گويند

لااقل روزي 2 بار، اول صبح و شب، لازم است دندان‌ها مسواک زده شوند. لااقل روزي يک بار قبل از مسواک‌زدن بايد با نخ دندان حاوي فلورايد، بين دندان‌ها تميز شوند. هفته اي 2 تا 3 بار بايد از دهان‌شويه فلورايد 2/0 درصد استفاده شود. هفته‌اي 1 تا 2 بار بايد از دهان‌شويه کلرهگزيدين 12/0درصد استفاده شود. افراد با ريسک بالاي پوسيدگي دندان، بايد هر 3 تا 4 ماه يک بار به دندان‌پزشک مراجعه کنند و افراد با ريسک کمتر، هر 6 تا 9 ماه يک بار. افراد با ريسک بالاي پوسيدگي دندان بايد هر 12 تا 18 ماه يک بار از دندان‌هاي خود کليشه راديوگرافي تهيه کنند و افراد با ريسک کمتر، هر 24 تا 36 ماه يک بار. استفاده از آدامس‌هاي فاقد قند پس از مصرف غذاهاي حاوي ساکارز يا تنقلات به مدت 5 تا 30 دقيقه توصيه مي‌شود. استفاده از خمير دندان‌هاي حاوي فلورايد مناسب و مواد ساينده کم همراه با مسواک توصيه مي‌شود. دهان‌شويه آب‌نمک ممکن است مفيد باشد اما جايگزين روش‌هاي پيشگيري فوق‌الذکر نمي‌شود. دندان‌هاي شيري کودکان تا سن 11 تا 12 سالگي بايد تحت کنترل باشند و بدون حفظ فضايشان نبايد آنها را کشيد. کشيدن دندان‌هاي شيري منجر به از دست رفتن فضاي دندان‌هاي دايمي زيرين مي‌شود و نياز به درمان‌هاي ارتودنسي را واجب مي‌کند. به محض رويش اولين دندان دايمي در سن 6 تا 8 سالگي بايد شيارهاي آن از نظر ابتلا به پوسيدگي مورد معاينه قرار گرفته و در صورت لزوم بسته شوند. در صورتي که به صورت ژنتيکي ناهنجاري‌هاي دنداني يا فکي در والدين يا بستگان کودک وجود داشته باشد، بهتر است کودک از سنين 10 سالگي تحت کنترل دندان‌پزشک متخصص کودکان يا ارتودنسي قرار گيرد. وجود فاصله بين دندان‌هاي شيري معمولا طبيعي است و نبايد موجب نگراني والدين شود. مقاديري بي‌نظمي و درهم‌رفتگي دندان‌هاي پاييني در سنين 8 تا 9 سالگي معمولا طبيعي است و به مرور برطرف مي‌شود. درد نداشتن دندان‌ها الزاما بيانگر سالم بودن آنها و نداشتن پوسيدگي نيست. در صورتي که دنداني درد شديد داشته باشد، نشان‌دهنده تخريب وسيع عاج و عصب دندان است و احتمال نياز به درمان ريشه را مطرح مي‌کند. قسمت‌هايي از دندان که در معرض پوسيدگي بوده‌اند، در صورت بهبود بهداشت، موادمعدني جذب مي‌کنند و پوسيدگي را متوقف مي‌کنند. نواحي متوقف شده فوق‌الذکر مي‌توانند رنگ جذب کنند و قهوه‌اي باشند و احتياجي به ترميم نيست. هر تغيير رنگي روي سطح جونده دندان‌ها، الزاما پوسيدگي نيست و نياز به ترميم ندارد. در صورت ترميم دندان با مواد فلزي غيرهمرنگ (آمالگام)، احتمال حساس بودن دندان به سرما و ساير محرک‌ها ظرف مدت 45 روز تا 2 ماه وجود دارد. در صورت ترميم دندان با مواد همرنگ، حساسيت دندان‌ها بيش از يک هفته قابل‌توجيه نيست و بايد بررسي شود. در صورتي که پس از ترميم دندان خود احساس بلندي مي‌کنيد، در اولين فرصت به دندان‌پزشک خود مراجعه کنيد. بلندي ترميم مي‌تواند سبب حساسيت به سرما و گرما شده يا سبب شکستگي ترميم يا دندان شود. در مراحل اوليه پوسيدگي دندان که بيشتر به صورت حساسيت به شيريني يا سرما نشان داده مي‌شود، به دندان‌پزشک خود مراجعه کنيد. پس از بروز درد شديد، خودبه‌خود و شبانه که بعضا با داروهاي مسکن نيز آرام نمي‌شود، دندان نياز به درمان ريشه پيدا مي‌کند. ظرف مدت 3 هفته پس از پايان درمان ريشه حتما بايد پانسمان با مواد ترميمي دايمي جايگزين شود. دندان‌هاي درمان ريشه شده به دليل از دست دادن بيشتر بافت‌هاي خود، بسيار ضعيف ‌شده و مستعد شکستن هستند. پس از درمان ريشه، خوردن غذاهاي سفت ممکن است سبب شکستن دندان شود. بافت‌‌ها و ديواره‌هاي دندان درمان ريشه شده بايد تقويت شود تا احتمال شکستن کاهش يابد. درصورتي که دندان درمان ريشه شده دچار شکستگي شود، لبه آن معمولا به زير لثه امتداد يافته و نياز به جراحي لثه را نيز مطرح مي‌کند. ريشه دندان‌هاي درمان ريشه شده در راديوگرافي به‌صورت نوارهاي سفيدي ديده مي‌شوند. اين نوارهاي سفيد بايد به صورت متراکم و يکنواخت تا نوک ريشه امتداد يافته باشد. هر دندان درمان ريشه شده‌اي نياز به روکش ندارد. دندان‌هايي که درمان ريشه نشده‌اند نيز ممکن است به دلايل ديگري مانند تخريب وسيع يا زيبايي نياز به روکش داشته باشد. در مواردي که چند دندان در کنار هم به صورت جداگانه قرار گرفته‌اند و لازم است همه آنها روکش شوند، به هيچ عنوان نبايد به يکديگر چسبانده شوند بلکه بايد به صورت جداگانه روکش شوند تا امکان تميز کردن نواحي بين دنداني و حفظ سلامت لثه‌ها ميسر شود. در صورتي که دنداني کشيده شده است، براي جايگزيني دندان از دست رفته، دو دندان مجاور ناحيه بي‌دنداني پايه گرفته شده و ناحيه وسط پر ‌شود. به اين روش که يکپارچه بوده و 3 دندان (2 دندان پايه و يک دندان وسط) متصل به هم هستند، بريج يا پل گفته مي‌شود. زير بريج بايد به وسيله نخ‌هايي که از نخ دندان ضخيم‌تر است و «سوپر فلاس» ناميده مي‌شود، تميز شود. عبور دادن دهان‌شويه با فشار از زير بريج به پاکسازي بيشتر کمک مي‌کند. در صورتي که دندان‌هاي دو طرف ناحيه بي‌دنداني سالم هستند، براي پرهيز از آسيب ديدن اين دندان‌ها مي‌توان به کمک ايمپلنت فضاي بين دو دندان را جايگزين کرد


.


دندان‌هاي زيبا و موفقيت

تحقيقات دانشمندان كالج كينگ لندن نشان مي‌دهد، مردم در دنياي امروز،‌لبخندهاي داراي دندان‌هاي سالم و سفيد را ترجيح مي‌دهند. اين دانشمندان با نشان دادن عكس لبخندهاي افراد مختلف به حدود 100 نفر داوطلب دريافتند،‌مردم فكر مي‌كنند،‌افراد داراي دندان‌هاي فاسد و نامرتب كه حين لبخند زدن مشخص مي‌شود،‌چندان باهوش و اجتماعي نيستند و نمي‌توانند به خوبي با شرايط تطابق پيدا كنند. اين در حالي است كه بر اساس نتايج اين تحقيق، افراد داراي دندان‌هاي سفيد و مرتب، توسط سايرين موفق و زيبا تلقي مي‌شوند. اين دانشمندان معتقدند، اثر دندان‌هاي افراد بر تصور سايرين از قابليت‌ها و موفقيت‌هاي آنها در زن‌ها بيشتر از مردهاست. بر اساس همين طرز فكر و براي زيباتر و موفق‌تر جلوه كردن در ذهن مردم،‌بسياري از افراد مشهور و خصوصا بازيگران سينما به زيبايي دندا‌ن‌هايشان،‌خيلي اهميت مي‌دهند. با وجود طرز فكر ظاهر بين اغلب مردم در دنياي امروز، هنوز هم بسياري از افراد موفق‌ و مشهور لبخندهاي چندان زيبايي ندارند و با وجود خرابي دندان‌ها و يا نامرتب بودن آنها ترجيح مي‌دهند، دندان‌هايشان را دست نزنند و بيشتر به جلوه دادن ساير ويژگي‌هاي زيبايشان بپردازند. دكتر نيوتون استاد كالج كينگ لندن و سرپرست اين تحقيق، مي‌گويد: امروزه،مردم سفيدي و مرتب بودن دندان‌ها را به زيبايي و موفقيت ربط مي‌دهند چون تصاوير هنرپيشه‌هاي هاليوودي در تلويزيون و مجلات به آنها اين را القا مي‌كند. ارتباط دندان زيبا و موفقيت در زندگي در حالي كه به عقيده دانشمندان انگليسي زيبايي و سفيدي دندان‌هاي افراد به طور كاذب روي موفقيت آنها تاثير مي‌گذارد، دانشمندان دانشگاه كاليفرنيا معتقدند كه كليد اصلي و واقعي موفقيت انسان‌ها، شادي است. دانشمندان كاليفرنيايي با بررسي ارتباط شخصيت مطلوب،‌زندگي موفق و خوب بودن بيش از 572 هزار نفر، دريافتند، افرادي كه شادند،‌موفق‌تر از سايرين هستند. اين دانشمندان همچنين دريافتند،‌ شادابي و خوشحالي در طول زندگي رفتارهايي را القا مي‌كند كه باعث موفقيت كاري بيشتر، روابط اجتماعي قوي‌تر و سلامت و تندرستي بيشتر مي‌شود. همچنين همين موفقيت بيشتر باعث شادي بيشتر و احساسات مثبت بيشتر مي‌شود. بر اساس نتايج تحقيقات اين دانشمندان،‌افراد شاد بيشتر راغبند تا اهداف جديدتري در زندگي‌شان ايجاد كرده و آنها را دنبال كنند و همين باعث تقويت احساسات مثبت آنها مي‌شود و امكان موفقيت بيشترشان را فراهم مي‌كند. نتايج مطالعات محققان آمريكايي همچنين نشان مي‌دهد. احساس خوب بودن و خوشحالي باعث تصور خوب و مثبت از خود و ديگران، اجتماعي شدن، خلاقيت، يك سيستم ايمني قوي و مهارت‌هاي تطابق با شرايط بد، مي‌شود. اين محققان معتقدند كه افراد شاد در مواجهه با شرايط بد و اتفاقات ناگوار دچار احساسات منفي شده و ناراحت مي‌شوند و اين يك واكنش طبيعي انسان است. تحقيقات قبلي نشان داده بودند كه موفقيت و پيروزي باعث شادي مي‌شوند ولي بر اساس نتايج تحقيق دانشمندان دانشگاه كاليفرنيا، اين موضوع هميشه صحت ندارد. همچنين احساسات و افكار مثبت يكي از اجزاء لازم براي موفقيت است و ساير اجزاء‌ آن از قبيل هوش، خانواده و تناسب اندام نيز نقش مهمي در موفقيت افراد دارد. دكتر ليوبوميرسكي، استاد دانشگاه كاليفرنيا و سرپرست اين تحقيق درباره نتايج پژوهش خود مي‌گويد: مطالعه ما از اين نظريه كه موفقيت بيشتر محصول شادي است تا عامل آن، قويا حمايت مي‌كند.بنابراين افراد شاد بيشتر شانس اين را دارند كه روابط اجتماعي بهتر، ازدواج موفق‌تر و كارايي شغلي بيشتري داشته باشند. همچنين افراد شاد، سالم‌تر از بقيه‌اند و طول عمر بيشتري دارند


.